четвъртък, 31 март 2011 г.

Агнешка супа / Irish stew


 

Необходими продукти за
8 - 10 порции:

700 - 800 г агнешко месо (плешка), нарязано на малки кубчета
3 глави кромид лук
1 стрък праз
5-6 картофа
300 - 400 г зеле
2 моркова
½ глава целина
2-3 скилидки чесън
магданоз, розмарин, мащерка, сол и черен пипер на вкус


Начин на приготвяне
:

1.  В една голяма тенджера (или гювеч) се сипва олио, колкото да покрие дъното.  Слагат се всички продукти – кубчетата месо, зеле и картофи, нарязаните на дребно лук и праз, моркови и целина, счукания много едро чесън.
2.
  Смело се подправя с подправките. Всичко се покрива с вряла вода, разбърква се добре
и се оставя да заври. Пяната се обира с лъжица, затваря се с капак и къкри леко около 2 часа. Разбърква се от време на време и при необходимост се доовкусява с още подправки, сол и черен пипер.
3.  Супата е готова, когато продуктите имат леко преварен вид. Готова е и след един час, но много по-вкусна става при по-продължително къкрене.
4.    Преди сервиране се поръсва с магданоз. В хладилник се запазва годна за консумация до седмица. Супата е дори по-вкусна на следващия ден.

Irish stew е много популярна ирландска гъста супа, приготвяна стотици години първоначално само от бедното население, с агнешко, картофи и лук.  В днешно време се консумира с удоволствие в различни варианти и извън пределите на Ирландия.






четвъртък, 17 март 2011 г.

Хлебно - маслен пудинг с ябълки



Необходими продукти за 8-10 порции:

200 г тостерни филийки (с предварително нежно отрязани корички)
400 мл прясно мляко
1-2 ванилии
2 яйца
2 с.л. захар
30 г разтопено масло
3 ябълки

За маслените трохи:
100 г брашно
70 г захар
70 г масло
½ ч.л. канела (по желание)

Сос ванилия
:
500 мл прясно мляко
2 ванилии
80 г захар
2 жълтъка
1 с.л. с връх натурално нишесте (или брашно)

Начин на приготвяне
:

1.  Филийките се нарязват на малки кубчета (с големина около 1 см). Млякото се кипва с ванилиите И се отдръпва настрана от огъня. Маслото се разтопява в отделен съд.
2.  За маслените трохи – брашното, захарта и нарязаното на малки парченца студено масло се разбъркват, намачкват се първоначално добре с вилица, после с пръсти на трохи.
3.  Ябълките се обелват и се нарязват на малки кубчета
(с големина около ½ см). Яйцата се разбиват със захарта и внимателно към тях се прибавя млякото, по желание сместа се прецежда, заради остатъчни частици от яйцата.
 4.  В незалепваща тава с високи стени (приблизителен размер 30 на 21 см) се сипва малко от маслото. Слагат се кубчетата хляб и ябълки. Сипва се остатъка от маслото и яйчената смес. Разбърква се набързо, много внимателно.
Пече се в предварително затоплена на 160-170ºС фурна около 45 мин.
5.
 За ваниления сос - Млякото се кипва с ванилиите. Отстранява се от огъня. Отделно в голяма купа се разбиват жълтъците със захарта. Прибавя се нишестето
(брашното), разбърква се. По малко с черпак се сипва мляко в яйчената смес, бърка се непрекъснато. Връща се отново на огъня. Продължава да се бърка непрекъснато и като се сгъсти се отстранява от огъня. Внимание – не трябва да къкри силно, може да се пресече! Разбъркването продължава докато сосът изстине.
 Консумира се най-добре същия ден, в топъл вариант. Вкусен е и студен, може и да се подгрее.

сряда, 23 февруари 2011 г.

Лешникови сладки



250 г брашно
130 г захар
120 г масло
130 г сурови лешници
1 ванилия
2 яйца

  1. Лешниците се запичат леко във фурната на 180 С за около 8 - 10 мин.
  2. Мекото масло, захарта, яйцата и ванилията се разбиват много добре с миксер.
  3. Прибавя се брашното, замесва се твърдо тесто. Накрая се добавят и лешниците.
  4. Тестото се оформя на руло с диаметър 5 см, завива се в прозрачно фолио и се оставя една нощ в хладилник.
  5. На другия ден се режат шайбички с дебелина максимум 1 см. Пече се около 20 мин. на 180 С в предварително затоплена фурна.

понеделник, 14 февруари 2011 г.

Клуб сандвич



Необходими продукти за 4 порции:

200-250 г пилешко филе
8 или 12 фини шайби пушен бекон
12 бр тостерни филийки
4 яйца
1-2 домата
няколко крехки листа – айсберг салата

За коктейлния сос:
60 г кетчуп
40 г майонеза
1 ч.л. коняк
сол и черен пипер на вкус

За авокадо сос
:
1 зряло авокадо
1 ч.л. дижонска горчица
2 с.л. пресен лимонов сок

Начин на приготвяне
:

1.  Пилешкото филе се запържва набързо от двете страни (не повече от по 1 мин. на страна), слага се върху алуминиево фолио, поръсва се с черен пипер и сол. Затваря се добре отвсякъде и се пече във предварително затоплена на 170-180ºС фурна около 10 мин.
2.
 За коктейлния сос – всички продукти се разбъркват. За авокадо соса – авокадото се намачква добре с вилица и се разбърква с останалите продукти.
3.  Бекона се изпържва без допълнителна мазнина от двете страни. Нарязва се на половинки. Тостерният хляб се запича в тостер. Пилешкото месо се нарязва по възможност на пряко, с дебелина около ½-1 см.
4.    Яйцата се изпържват добре от двете страни, но да останат сочни. Подреждането е -  филийка, намазва се с единия сос, няколко листенца салата, ред пилешко месо, 2 или 4 половинки бекон, резенчета обелен домат.
5.    Втората филийка се намазва с другия сос, слага се малко салата, яйце и пак 2 или 4 половинки бекон. Затваря се с третата филийка. Сандвичът се набожда (в дълбочина) от двете страни с клечка за зъби. С остър нож се реже по диагонал, на триъгълници.
6.    По възможност се консумира веднага.
Можете да намажете сандвичите и само с един сос. По желание добавете в авокадо соса една-две намачкани с вилица (до мус) рибки аншоа. Ако нямате време, ползвайте готов сос или само кетчуп. От сосовете може да направите и по-голямо количество и да поднесете в купички на масата.


петък, 11 февруари 2011 г.

Кекс



Необходими продукти:

200 г масло
200 г пудра захар
 6 яйца
250 г брашно
1 с.л. ром (може и без него)
2 ванилии
2 щипки сол
10-15 г натурално какао (2 с.л. с връхче, т.e. препълнени)


По желание:

100 г едро нарязани орехи

Начин на приготвяне
:

1.  Маслото (стайна температура) се разбива с пудрата захар и ванилиите до пухкавост.
2.
  Отделят се белтъци от жълтъци. Белтъците се разбиват на сняг с двете  щипки сол.  Жълтъците се прибавят един по един към маслото.
3.  Пресятото брашно се омешва добре с маслото и жълтъците.
Внимателно, не наведнъж се добавят добре разбитите белтъци.
4.    В отделна купа се отделя малко повечко от 1/3 от сместа, която се разбърква добре с какаото (и по желание - орехите).
5.    В добре намаслена и набрашнена кексова форма с дупка в средата (може и продълговата кексова форма) се загребва с лъжица или гумена бъркалка ту от едната, ту от другата смес, докато свършат и двете. По този начин се получава весела шарка.
6.    Пече се в предварително затоплена на 170-180ºС фурна около 45 минути. Като поизстине се обръща и преди сервиране се поръсва с пудра захар.

Внимавайте да не препечете кекса, защото ще стане сух. Направете проба с клечка за зъби, ако полепне по нея тесто, печете още малко; ако не полепне, значи е готов.